Amerykański wspinacz, Dave Graham, uważany za jednego z najzdolniejszych boulderowców swojego pokolenia, niedługo będzie obchodził 43 urodziny. W czerwcu 2023 roku dowiedzieliśmy się o ukończonym projekcie Celestite, który sam autor nazwał „genialnym technicznym arcydziełem”. Choć Dave nieprzerwanie wspina się od ponad dwóch dekad, wciąż utrzymuje bardzo wysoki poziom, będąc w czołówce światowego boulderingu. Przypominamy o tym wydarzeniu, bo Celestite dowodzi, że Graham nieustannie przesuwa granice, inspirując młodsze pokolenia wspinaczy.
Celestite jako wyzwanie boulderowe roku 2023
Nowe 8C+ powstało w Szwajcarii, w przepięknej dolinie Bavona. Amerykański wspinacz osiągnął swój główny cel sezonu w zaledwie 3 sesjach już pod koniec marca. Podobnie jak niektórzy jego koledzy „z branży”, informacje o tym wydarzeniu udostępnił dopiero po pewnym czasie. Na podstawie filmu dostępnego na kanale YouTube ta wymagająca linia wygląda na wyjątkową pod każdym względem.
Składa się ona z kilku sekwencji arcytrudnych ruchów oraz niewygodnych miejsc na ułożenie stóp. Dave Graham wyznał, że musiał wspinać się w dość wolnym tempie, co stanowiło dla niego duże wyzwanie. Wspinaczka wymagała pełnego skupienia, cierpliwości i zachowania równowagi, by uniknąć odpadnięcia od ściany w najmniej spodziewanym momencie.
Boulder Celestite był niewątpliwie nowym doświadczeniem dla Amerykanina, testującym jego możliwości. Ambitny projekt w dolinie Bavona nie powiódłby się bez kreatywnego podejścia, determinacji oraz nienagannej techniki. Pomimo upływu lat Dave Graham czuje się równie silny, jeśli nie silniejszy, a z pewnością bardziej doświadczony życiowo. Zamiast skupiać się na porażkach, poszukuje nowych rozwiązań, podnosząc swój poziom wspinaczki.
Niesamowite osiągnięcia i nowe standardy
Dave bez wątpienia jest jednym z najlepszych wspinaczy bulderowych na świecie. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1997 roku za sprawą kolegi, z którym jeździł na nartach. W krótkim czasie osiągną ogromny progres, wspinając się na The Present, drogę o trudnościach 8b+. Wspinaczka pochłonęła go bez reszty, a on podporządkował jej całe swoje życie.
W 2005 roku przeniósł się do Europy, gdzie w styczniu pokonał w przepięknym stylu The Story Of Two Worlds. Boulder znajdujący się w Szwajcarii jest najczęściej powtarzaną linią o wycenie V15 na świecie. Ogłoszony przez Dave’a Grahama nowym standardem 8c, ma ponad 16 powtórzeń zrobionych w ciągu ostatniej dekady.
W październiku tego samego roku po raz pierwszy poprowadził drogę Coup de Grace 9a+. Cały projekt zajął mu wiele tygodni, podczas których Dave udowodnił, że również świetnie wspina się z liną. Swój wynik poprawił dopiero w 2020 roku, dokonując piątego przejścia Ali Hulk Sito trudnościach 9b.
Rok 2022 był bez wątpienia najlepszy w karierze amerykańskiego wspinacza. Dave Graham przeszedł 2 problemy 8c+ i prawdopodobnie aż 7 o wycenie 8c (według 8a.nu). Widzimy zatem, że ukończenie projektu Celestite nie było przypadkowe, lecz wynikiem ciężkiej pracy, dużej systematyczności i jeszcze większych wyrzeczeń.
Jakie nauki płyną z boulderingu?
W wywiadzie dla magazynu Climbing Dave Graham stwierdził, że jedną z ważniejszych rzeczy, jakiej nauczył się podczas uprawiania boulderingu, jest ponadczasowość wspinaczki. Wizja tego, co jest możliwe to nieustanny proces uczenia się i adaptacji, zależny od naszego punktu widzenia. Kiedyś bardzo irytowało go, gdy ktoś próbował obniżyć wycenę jego drogi. „Próbują mnie dopaść” – mówił.
Z czasem uświadomił sobie, że nie można pozwolić na to, aby negatywne emocje kształtowały nasz sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Choć inni mają odmienne opinie, każda przebyta linia niesie ze sobą unikatową wartość i znaczenie. Zdaniem Dave’a nie ma co rozpamiętywać porażek i czuć się „jak zhańbiony samuraj”. Pamiętajmy, że motywacja powinna być źródłem naszej siły i pozytywnej energii, a nie czymś, co zależy od osób trzecich.